Ahvenakatemian 3. osassa perehdymme seuraavaan jigikalastuksen muotoon dropshotilla kalastamiseen. Dropshot-jigaus tai dropshot-kalastus on jigikalastuksen muoto, jossa jigiä uitetaan painottomana hieman pohjan yläpuolella ja vain paino laahaa pohjaa. Mistä tässä kalastusmuodossa on kyse ja miten ottaa tekniikka haltuun? Tähän saat jaksossa vastauksen.
Savage Gearin ”Isä” Mads Grosell on toteuttanut Perch Academy -sarjan kansainvälisen alkuperäisversion Tanskassa, mutta nyt Kalastajan Kanava tuo sen Suomeen, suomeksi ja kuvattuna kotimaan vesistöissä. Pureudumme syvälle kansalliskalamme ahvenen kalastamiseen seitsemän jakson aikana.
Tavoitteena on, että sinä saat mahdollisimman paljon vinkkejä omaan ahvenenkalastukseesi. Sillä ahvenen heittokalastus jos joku, on todella monipuolista ja vuodenaikojen mukaan parhaat tekniikat ja välineet vaihtelevat.
Yhteistyössä: Savage Gear